Enea Bastianini wygrywa 500 Grand Prix MotoGP!

Enea Bastianini wygrywa 500 wyścig motocyklowych mistrzostw Świata MotoGP odbywany w Stanach Zjednoczonych na torze w Austin w Teksasie! Dla zawodnika Gresini jest to drugie zwycięstwo w sezonie i drugie w karierze! Drugi linie mety przekroczył… Alex Rins, który w końcówce wyprzedził Jacka Millera!

Wyścig na torze w Austin odbywał się na dystansie 20 okrążeń, łącznie zawodnicy mieli do pokonania około 110 km. Temperatura powietrza wynosiła 27°C, temperatura toru sięgała 48°C. Jeżeli chodzi o dobór opon, to wszyscy zawodnicy wybrali przednią twardą oponę, większość wybrało miękki tył, tylko Miguel Oliveira i Raul Fernandez zdecydowali się na pośrednią tylną oponę.

Doskonale rozpoczął wyścig Jack Miller, wyprzedzając zdobywcę pole position Jorge Martina. Również dobrze rozpoczął wyścig Fabio Quartararo, który wyprzedził Johanna Zarco i po pierwszym okrążeniu zajmował piąte miejsce. Okropny start zaliczył Marc Marquez, który spadł na koniec stawki. Na powtórkach wyglądało to tak, jakby silnik z elektroniką nie dogadali się na starcie.

Na drugim okrążeniu wywrotkę zaliczył Marco Bezzechi, zawodnik Mooney VR46 podniósł motocykl i powrócił na tor. Na kolejnym okrążeniu Bezzechi wycofał się z wyścigu z powodu problemów z motocyklem spowodowane wypadkiem.

Blisko tragedii był Marc Marquez. Zawodnik Hondy przestrzelił dohamowanie do pierwszego zakrętu, jego Honda wpadła w drgania i o mały włos ośmiokrotny mistrz Świata spowodowałby bardzo groźny wypadek. Na szczęście w nikogo nie wjechał, a było blisko.

Alex Marquez pożegnał się z wyścigiem na szóstym okrążeniu. Wywrotka w drugim sektorze. Kolejny słaby weekend w wykonaniu dwukrotnego mistrza Świata i zawodnika LCR Hondy.

Alex Rins wdał się w walkę z zawodnikami Ducati, najpierw poradził sobie z Pecco Bagnaia, a później zaczął dobierać się do Johanna Zarco. Po siedmiu okrążeniach to TOP10 po słabym starcie powrócił Marc Marquez, wyprzedzając swojego kolegę zespołowego Pola Espargaro.

Na trzynastym okrążeniu Marc Marquez ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu i z czasem 2:03.553 ustanowił nowy rekord wyścigu. Okrążenie później nowy rekord ustanowił Enea Bastianini, poprawiając czas Marca o 0,032 sekundy!

Na dziesięć okrążeń do końca do pierwszej trójki dojechał Alex Rins, który szukał okazji do wyprzedzenia Enei Bastianiniego, który próbował wyprzedzić Jorge Martina. Ostatecznie to zawodnik Gresiniego wyprzedził Martina na jedynastym okrążeniu w pierwszym zakręcie. Po chwili zdobywca pole position został wyprzedzony również przez Alexa Rinsa.

W drugiej połowie wyścigu zawodnicy jakby się obudzili i zaczęli się częściej wyprzedzać. Fabio Quartararo wyprzedził Johanna Zarco, a po chwili obu zawodników wyprzedził Marc Marquez. Z przodu Joan Mir poradził sobie z Pecco Bagnaią i tylko Alex Rins stał mu na drodze do podium.

Enea Bastianini na pięć okrążeń do końca wyścigu wyprzedził Jacka Millera, który od pierwszego zakrętu prowadził w wyścigu i nie oddał prowadzenia aż do mety, wygrywając drugi wyścig w sezonie. W samej końcówce Alex Rins wykonał udany manewr wyprzedzania na Jacku Millerze i przekroczył linię mety na drugim miejscu.

Bardzo dobry wyścig zaliczył Marc Marquez. Z powodu problemów na starcie wylądował na końcu stawki, a ostatecznie linię mety przekroczył na szóstej pozycji po pięknej walce w końcówce z Fabio Quartararo. Warto zaznaczyć, że jeszcze tydzień temu Marc pauzował z powodu problemów z podwójnym wid

Kolejna runda motocyklowych mistrzostw Świata odbędzie się już za dwa tygodnie w Portugalii na torze Portimao.