Oficjalnie wyścigi sprinterskie w MotoGP od 2023 roku

Oficjalnie wyścigi sprinterskie w MotoGP od 2023 roku! Poniżej tłumaczenie informacji na temat wyścigów sprinterskich opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej MotoGP.

„FIM, IRTA, MSMA i Dorna Sports mogą teraz ogłosić nowy format sportowy, który zostanie wprowadzony na Mistrzostwa Świata FIM MotoGP™ od 2023 roku. Wyścigi sprinterskie zostaną wprowadzone we wszystkich Grand Prix, tworząc ekscytujący, pełen akcji program dla fanów na każdego dnia weekendu wyścigowego MotoGP™ i utrzymywanie spójnego formatu w całym kalendarzu.

Wyścigi sprinterskie odbędą się o godzinie 15:00 w sobotę każdego Grand Prix i będą stanowić około 50% pełnego dystansu wyścigu. Wyścig Sprint będzie trwał 15 minut, a zasady sportowe będą takie same, jak w niedzielnym wyścigu Grand Prix na całej długości.

W wyścigach sprinterskich punkty będą przyznawane w następujący sposób:

  • 1. pozycja: 12
  • 2. pozycja: 9
  • 3. pozycja: 7
  • 4. pozycja: 6
  • 5. pozycja: 5
  • 6. pozycja: 4
  • 7. pozycja: 3
  • 8. pozycja: 2
  • 9 pozycja: 1

Wyścigi sprinterskie nie będą decydować o starcie wyścigu Grand Prix. Zawodnicy muszą mieć swobodę startu w sobotę, bez konieczności brania pod uwagę niedzielnej pozycji startowej. Starty zarówno wyścigu Sprint, jak i wyścigu Grand Prix zostaną ustalone na podstawie kwalifikacji, które zachowają format Q1-Q2.

Wprowadzenie wyścigów sprinterskich pozwala każdemu weekendowi wyścigowemu oferować fanom i nadawcom najlepsze możliwe wrażenia na torze i poza nim, a akcja na torze w piątek, sobotę i niedzielę skupia się na maksymalnym widowisku, aby pokazać to, co najlepsze w MotoGP™. Ponadto nowy format zapewni większe możliwości zaangażowania fanów, nadawców i mediów podczas wydarzenia oraz zwiększy profil klasy MotoGP™ bez zmniejszania profilu Moto2™ i Moto3™.

Weekend wyścigowy w sezonie 2023


Klasa MotoGP™ będzie miała w piątek dwie sesje treningowe, które potrwają dłużej. Połączone czasy z tych sesji określą bezpośrednich uczestników do Q2.

W sobotni poranek klasa MotoGP™ będzie miała jedną 30-minutową sesję treningową (podobną do obecnego FP4), a następnie Q1 i Q2 do kwalifikacji. Wyścig sprinterski odbędzie się o godzinie 15:00, tworząc w sobotę niesamowity zestaw akcji na torze MotoGP™.

Niedziela pozostanie widowiskiem dla fanów i nadawców, z wyścigami Moto3™, Moto2™ i MotoGP™ Grand Prix. Celem będzie również, aby MotoGP™ było ostatnim wyścigiem w niedzielę na każdym wydarzeniu, co pozwoli na lepszą ceremonię podium, świętowanie na torze i możliwość inwazji fanów na tory w każdym miejscu.

Sesje MotoGP™ będą ostatnimi z każdego bloku, co dodatkowo ujednolici format weekendu wyścigowego i utrzyma tę samą kolejność podczas każdego wydarzenia. Po Moto3™ nastąpi Moto2™, a następnie MotoGP™.”

Źródło, MotoGP