Zmiany w motocyklach MotoGP od 2027 roku zatwierdzone

Dorna, organizator motocyklowych mistrzostw Świata MotoGP potwierdził zapowiadane zmiany w motocyklach od 2027 roku.

Najważniejsze zmiany to zmiana pojemności silnika z 1000cc do 850cc. Paliwo będzie w 100% ze źródeł odnawialnych, a pojemność zbiornika paliwa zmniejszy się z 22 do 20 litrów. W wyścigach sprinterskich limit paliwa wynosić będzie 11 litrów.

Duże zmiany zajdą również w aerodynamice, która zostanie znacząca ukrócona. „Szerokość górnej części przedniej owiewki będzie węższa o 50 mm, a przód owiewki zostanie przesunięty do tyłu o 50 mm, co ograniczy wpływ aerodynamiki tam, gdzie ma to znaczenie, czyli na prostych i w obszarach hamowania.” – w taki sposób przedstawiła to Dorna. Na dodatek szerokość przedniej owiewki z 600mm zostanie zmniejszona do 555mm.

Również od 2027 roku wszystkie systemy opuszczania motocykla zostaną zakazane. Dodatkowo wszystkie dane z GPS’a zawodników będą dostępne dla wszystkich.

Zmiany w koncesji, które zostały wprowadzone pod koniec 2023 roku pozostaną bez zmian. W 2027 roku wszystkie zespoły rozpoczną od kategorii B, a w połowie roku 2027 będą mogli zmienić kategorię w górę bądź dół w zależności od osiąganych rezultatów. Informacje o aktualnym systemie koncesji znajdziecie klikając tutaj.